“Kansere ilk çare erken teşhisle başlar”

1 -7 Nisan Kanser Haftası: “Kansere ilk çare erken teşhisle başlar”
 “Kansere ilk çare erken teşhisle başlar”

Volkan KARABAĞ

Kars İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Zakir Lazoğlu, 1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla açıklama yaptı.

Kanserin bir hücre hastalığı olduğunu, dünyada en önemli halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen, kişinin yaşam süresini önemli ölçüde kısaltan ve olumsuz etkileyen kanser hastalığının ölümler arasında kalp hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığını kaydeden Lazoğlu, “Bunun yanı sıra kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması bu konuya verilen öneminde giderek artmasına yol açmıştır. Bu amaçla her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında kanser hastalığının önemine ve kanserden korunma konusunda alınacak önlemlere vurgu yapmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Kanser bir hücre hastalığıdır. Normal yapısı değişmiş hücrelerin, anormal kontrolsüz çoğalması ve yayılmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Kanser vücudun tüm doku ve organlarında gelişebilir. .Kanser yüzde 90 oranında çevresel,  yüzde 10 oranında ise kalıtsal genetik faktörlere bağlı oluşmaktadır. Kanser oluşumunda etkisi olan kötü beslenme, hareketsiz yaşam, tütün ve alkol kullanımı ile güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi çevresel etkenlerin kontrol altına alınması kanser görülme sıklığını azaltacaktır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunulabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak yaşam süreleri uzatılabilmektedir.” dedi.

“Erken tanı ve tedavi ile kanser hastalarında önemli oranda iyileşme olabilmektedir.” diyen Lazoğlu, “Bu nedenle periyodik sağlık kontrolleri yapılmalı, kanser belirtisi olabilecek şikayetleri olan kişilerin en kısa zamanda hekime başvurması gerekmektedir.” ifadesini kullandı.

Lazoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü: “Sağlık Bakanlığına bağlı birimler tarafından kanseri tedavisinin çok daha kolay ve etkili olabildiği erken evrelerde yakalamak için kanser taramaları yapılmaktadır.

Bu kapsamda;

* 40-69 yaş grubundaki kadınlar meme kanseri (mamografi ile) ,

* 30-65 yaş grubundaki kadınlar serviks (rahim ağzı) kanseri (HPV DNA –Smear testi)

* 50-70 yaş kadın ve erkekler kolorektal (kalın bağırsak) kanseri taramaları (gaitada gizli kan) yapılmaktadır.

İlimizde kanser ile mücadele konusunda halkı bilgilendirme ve farkındalık oluşturma konusunda eğitimler yapılmaktadır. Sağlıklı Yaşam Merkezi bünyesinde hizmet veren Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde görevli Aile Hekimleri vasıtasıyla yukarıda belirtilen kanser türleriyle ile ilgili ücretsiz kanser taramaları yapılmaktadır.”

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!