• 26 June 2019

Iğdırlı koyun sürüleri Kars-Ardahan arsında kaldı

Iğdırlı koyun sürüleri Kars-Ardahan arsında kaldı

Suat İNCEDERE/Kars

Dün gece geç saatlerde Ardahan’ın Çıldır İlçesi’ne bağlı; Karakale köyünde yaşayan bir vatandaş Iğdırlı koyunları aldığını iddia ederek Çıldır İlçesi Karakale köyüne getirmek istedi.

Kars, Ardahan il sınırında sürekli denetim ve yol kontrolü yapan Ardahan, Çıldır Jandarma ekipleri tarafından yapılan incelemede, koyunların Iğdır’dan getirildiği tespit edilince, üç tıra yüklü koyunun geçişine izin verilmedi.
Ardahan Valiliği tarafından yasaklanan Iğdırlı koyunlar ve Ardahan il genelinde uygulanan karantina nedeniyle Kars tarafına geri gönderildi.

Toplam da 1200 küçük baş hayvan olduğu söylenen Koyun yüklü tırlar Ardahan sınırında durdurulduktan sonra, Kars sınırında indirildi.

Arpaçay Çanaksu Kütük Ev önüne indirilen koyunlar, dün geceden Çanaksu köyünde, Kars Arpaçay Doğruyol köyü Jandarma ekiplerine tarafından kontrol altına alındı.

Kars, Arpaçay, Çanaksu, Kütük Ev yakınlarında boş bir araziyi bekletilen koyunlar, Çanaksu köyü Muhtar ve jandarma ekipleri tarafından müsaade edilmeyince, koyun sürüsü geceyi orada geçirdi ve bu gün kamyonlara yüklenerek geldikleri yere geri gönderiliyor.

Ardahan Valiliği, il genelinde “karantina” uygulaması olduğundan ve Iğdırlı koyun sürülerine de yasak getirilmesi nedeniyle bırakmadığı bildirildi.

Koyunları aldığını söyleyen vatandaş, “Koyunları biz bütün resmi evrakları tamam olmak kaydıyla aldık. Dört yıllık işletmemize kayıtlıdır. Ardahan Valiliğini almış olduğu karar neticesinde bizim koyunların köyümüze gelişine müsaade edilmedi” dedi.

admin

Önceki Haber

KAÜ yeni mezunlarını veriyor

Sonraki Haber

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.