155 yıllık cami ve 920 yıllık kilise bakımsızlıktan dökülüyor

Ermenistan ve Gürcistan sınırının sıfır noktasında bulunan Kars Arpaçay Doğruyol Köyünde bulunan birbirine bitişik Cami ve Kilise bakımsızlıktan dökülüyor
155 yıllık cami ve 920 yıllık kilise bakımsızlıktan dökülüyor

Suat İNCEDERE

Ermenistan ve Gürcistan sınırının sıfır noktasında bulunan Kars Arpaçay Doğruyol Köyünde bulunan Cami ve Kilise bitişik olma özelliği ile, Dinler arası hoşgörünün sembol olduğu ender yerlerlerden biridir. 

Dünya’da 2 farklı ibadethanenin yan yana olduğu nadir mekanlardan biri olan Kars Arpaçay Doğruyol Köyüdeki 155 yıllık tarihi Cami ve 9020 yıllık Gürcü Kilisesi, bakıma muhtaç yan yana yaslanmış uçup-dökülüyor. 

Yüzlerce yerli ve yabancı turistin uğrak yerlerinden biri olan 220 haneli,  Köyde bir Gürcü kilisesi, iki tane Cami bulunmaktadır. 

Doğuda, İki ibadethanenin bitişik olma özelliğiyle birlikte, kültür mirası Kilise ve Câmii'ye aynı kapıdan içeri girilmektedir.

Köyde yeni yapılan Cami ile kapı komşusu olan bitişik Cami ve Kilise, köyde gayrimüslim olmasa da, tarihe- kültüre olan saygı ve dinler arasındaki hoşgörü bu Kilisenin günümüze kadar ayakta kalmasını sağlamıştır.

Köyde, 10 yıl önce yeni Camii yapılmasıyla birlikte kaderine terk edilen Cami ve Kilise, bakımsızlıktan viraneye döndü. 
Camii içinde bulunan el emeği göz nuru tarihi halı, kilim ve çok kıymetli zili'lirinde bulunduğu ve bunların da haraç mezat satıldığı biliniyor. 

Osmanlı motiflerinin ahşap el işçiliği ile kök boyama sanatının eşsiz özellikleerine sahip 155 yıllık tarihi Cami duvarları çatlamış, pencere camları kırılmış, çatısında kuşlar yuva yapmış, bakımsızlıktan çürümeye terk edilmiş. 

Çıldır gölü kıyısındaki Doğruyol Köyünde 13 yüzyılarda kaldığı tahmin edilen kilise güneyine ekran cam ile birlikte kullanılan mekan, düzenlemesi ile orjinalitesini büyük ölçüde getirmiştir. 
14,16 × 11,10 metre boylarında ve tek nefli Kilise doğu batı doğrultusunda dikdörtgen alana yerleştirilmiştir. 
Düzgün kesme taştan inşa edilen yapının batı kenar ortasında profilo ile belirlenmiş bir giriş kapısı karşısında dışa taşıntı yapmayan yarım yuvarlak şekli Apsis vardır. 
İçten giriş mekan ile ofisi önü ayıran profili duvar peryeli, dıştan kuzey ve güney cephelerinde profilo ışık gölge oyunlarını yansıtan yuvarlak yüzeysel beşer kemer bulunmaktadır. 
Sonradan içeriye güney duvardan bir giriş kapısı olarak Cami'ye geçiş sağlanmış burası daha sonra Cami'nin son cemaat yeri, avluya dönüştürülmüştür.

Köye ve Camiye ait malzeme deposu olarak kullanılar iki tarihi yapının restora edilelerek bölge kültür envanterine katılmayı bekliyor.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!