Kars Mesleki Eğitim Merkezinde belge töreni

Kars Mesleki Eğitim Merkezinde kalfalık, ustalık ve ustaöğreticilik belgeleri törenle sahiplerini buldu
Kars Mesleki Eğitim Merkezinde belge töreni

Volkan KARABAĞ

Kars Mesleki Eğitim Merkezinde 2021 Haziran dönemi kalfalık, ustalık ve ustaöğreticilik belgesi almaya hak kazanan 53 kişinin belgesi İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Acay, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkan Vekili Ayhan Nebioğlu ve Merkez Müdürü Mehmet Yilkin’in de hazır bulunduğu törende hak sahiplerine dağıtıldı.

Törende açılış konuşması yapan Merkez Müdürü Mehmet Yilkin; “Merkezimiz 1982 yılında GAMP Endüstri Meslek Lisesinde faaliyet başlamış, 1989 yılında bağımsız bir kurum kimliği kazanmıştır. Bugüne kadar şartları yerine getiren birçok öğrenciye kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik belgesi vermiştir. 2020 – 2021 Eğitim ve Öğretim yılı itibari ile mesleki eğitim programına kayıtlı 68 öğrencimiz bulunmaktadır. Ayrıca merkezimizde kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik kurs ve sınavları düzenlenmekte yapılan sınavlardan başarılı olanlara belge verilmektedir. Kurumumuzda bir çok  alan ve dalda  mesleki eğitim programı verilmekte eğitimi ve akabinde yapılan Kalfalık ve Ustalık sınavları ile Kalfalık, Ustalık ve Ustaöğreticilik Belgesi verilmektedir.” dedi.

Merkez hakkında da bilgi veren Yilkin, “Merkezimizde; herhangi bir şekilde örgün eğitimden ayrılmış ya da 19 yaşından gün almamış bir işyeri ile sözleşme imzalalayıp, usta öğreticinin yanında çalışarak haftada bir gün okula gelmek şartıyla 4 yıl eğitim ve öğrenim sonucunda kalfalık ve ustalık belgesi alabilmekte, ayrıca meslek lisesi diploması verilmektedir.  Kurumumuzda 22 yaşını doldurmuş daha önceden bir gün bile  sigortalı çalışmış veya şuan sigortalı bir işte çalışıyor olan ve en az ilköğretim mezunu olanlar kurumumuzda yapılacak olan sınavlara girerek kalfalık belgesi alabilmektedir.  Ustalık belgesi için ise yukarıdaki şartlar ile beraber alanında toplam beş yıl veya 1800 gün  sigortalı çalışmış olunması gerekmektedir. Kalfalık ve ustalık sınavları her yıl şubat, nisan, haziran, ağustos, ekim ve aralık aylarında olmak üzere yılda 6 dönem sınavlar yapılmaktadır. Usta öğreticilik belgesi alabilmek için ise ustalık belgesinin olması gerekmektedir. Her sınav dönemi yaklaşık olarak 50 aday kalfalık ve ustalık belgesi almaktadır. Ayrıca bir yıl boyunca merkezimizden yaklaşık olarak 100 aday usta öğreticilik belgesi almaktadır.” diye konuştu. 

Belge töreninde İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Acay ise yaptığı konuşmada; “Kars Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek, eğitim alan kişilerin eğitim, ustalık vb. yeterliliklerini belgelendirmek ve 3308 sayılı çıraklık ve mesleki Eğitim Kanununun hedef ve amaçlarını gerçekleştirmek üzere yaklaşık 40 yılından beri faaliyet sürdürmektedir.  Merkezde çırak, kalfa ve ustaların eğitimlerinin yanı sıra dışarıdan kalfalık ve ustalık sistemine katılmak isteyenlerin sınav ve belgelendirme işlemleri, işletmelerin, esnaf odaları ve kişisel talepler doğrultusunda, mesleki gelişim ve uyum kursları düzenlenmektedir. Merkez sanayinin ve işletmelerin ara eleman gücünü karşılamakta önemli bir rol üstlenmiştir. Kurumumuz işletmelerin ihtiyaçlarına bağlı olarak günümüz teknolojik bilgileri ile donatılmış kalfa ve ustalar yetiştirerek Kars sanayisinin gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Öğrencilerimizin teknolojik donanımlarının yanı sıra ahlaki, milli ve manevi değerlerinin de canlı kalması için çalışmaktadır. 6764 sayılı “Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile  öğrenimini yarıda bırakmış, temel öğretimden sonra iş sahibi olmak isteyen veya  ortaöğretimini bitirip bir meslek öğrenip hayatını devam ettirmek isteyen öğrenciler  için sağlanan teşvikler ile Mesleki Eğitim Merkezleri bir cazibe merkezi haline  gelmiştir. Özellikle çocuklarının geleceği için endişe duyan veliler bir meslek öğrenip hayatlarını idame ettireceklerini bilmeleri açısından önem arz etmektedir. Ülkelerinin güçlü bir şekilde ayakta durabilmelerinin en önemli unsurunun üretim olduğunu düşünürsek Mesleki Eğitim Merkezleri üretim, eğitim, işletmelerin ve ailelerin geleceği açısından büyük bir potansiyel içermektedir.” ifadesini kullandı.

Belge almaya hak kazanan kişilerden Harun Çalkın’da; “Ustalık Belgesini almak için merkeze başvuruda bulunduğumuz günden bu yana bizlerden yakın ilgi ve alakasını eksik etmeyen Merkez Müdürümüz başta olmak üzere tüm idareci ve öğretmenlerimize şükranlarımı sunarım. Henüz belgesine sahip olmayan tüm çalışanlarıda bir an evvel belgelerini almak üzere merkeze başvuruda bulunmalarını tavsiye ederim.” diye konuştu.

Daha sonra belge dağıtımı törenine geçilerek, hak kazanan kişilere belgesi İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Acay ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkan Vekili Ayhan Nebioğlu ve Merkez Müdürü Mehmet Yilkin tarafından dağıtıldı.

Merkezde ;

✔ 2019-2020 eğitim-öğretim yılından itibaren lise programı çerçevesinde 15  saat fark dersleri 4 yılda verilerek eğitim alanlar lise mezunu olabilmekte,

✔  Öğrenciler haftada bir gün okulda diğer günlerde işletmelerde beceri eğitimlerini sürdürmekte,

✔  Öğrencilerimizin meslek hastalığı ve iş kazası sigortası devlet tarafından  yatırılmakta,

✔ Öğrencilerimize işletmeler tarafından aylık en az 770TL tutarında maaş verilmekte, Bu paranın da 20 kişinin altında çalışanı olan işletmeler için öğrenci başına 511 TL’si devlet tarafından karşılanmakta,

✔  Merkezin verdiği eğitimlerinden her yaş grubu ve normal sigortalı çalışanlarda faydalanmakta,

✔  Belirli aralıklarla 40 saatlik usta öğretici ve iş pedagojisi eğitimi için kurslar açılmakta ve kurs sonunda kursiyerler usta öğretici belgesi alabilmekte,

✔  Yıl boyunca kalfalık ve ustalık sınavları yapılmakta ve belgelendirilmektedir.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!