Kars’ta çiftçiler tarım sigortaları konusunda bilgilendirildi

Kars Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, düzenlediği toplantıda çiftçileri tarım sigortaları konusunda bilgilendirildi.
Kars’ta çiftçiler tarım sigortaları konusunda bilgilendirildi

Melih ŞAHİN 

 

Tarım Sigortaları Bilgilendirme Programı kapsamında Selim İlçe Müdürlüğü ve İl Müdürlüğünde gerçekleşen toplantıya Kars Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Altıntaş, Erzurum TARSİM Bölge Müdürü Erkan Gür, Selim İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ercan Ödül ve çiftçiler katıldı.

Tarım sektörünün ve kırsal alanın, kalkınma plan ve stratejileri doğrultusunda geliştirilip desteklenmesi yönünde yapılan toplantıda, TARSİM sigortası hakkında bilgi verilerek 2023 yılında bereketli, bol ve hasarsız bir yıl olması temenni edildi.

Tarsim Nedir?

Öte yandan devlet destekli bir tarım sigortası olan TARSİM, Tarım Sigortaları Havuzu” anlamına gelir. Dönemsel olarak tarım üreticiliği yapan ya da asıl mesleği çiftçilik olan her birey acenteler ya da ilgili sigorta şirketlerinin belirlediği bölgeler ile poliçe bazlı anlaşma yapabilir ve bu teminatlar sayesinde kendilerini koruma altına alabilir. Havuz sistemi ile güvenlik ve sürdürülebilirlik için gereken tüm işlemlerin tek bir standarta bağlı olarak yapılabilmesi mümkündür. Tarım üretimi, mevsim durumlarından ya da doğal afetlerin verdiği zararlardan dolayı aksayabilir. Bunun sonucunda hem çiftçiler hem de dönemsel olarak bu işle meşgul olan diğer tarım üreticileri maddi kayıplar yaşar. Tarsim sigorta, devletin desteğiyle birlikte çiftçilerin ve tarım üreticilerin zararını karşılayarak olumsuz etkilerden korunmalarını sağlar. TARSİM ile çiftçilerin tarımsal üretim süreçlerinde meydana gelebilecek olası risk ya da maddi hasarlara karşı ürünleri, hayvanları ve çiftçilerin emeklerini koruma altına alır.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!