Kars'ta çiftçilerin ÇKS derdi başladı

Çiftçi Kayıt Sistemine destek başvurusunda bulunmak için Kars Tarım ve Orman İl Müdürlüğü önünde uzun kuyruklar oluşturan çiftçiler adeta isyan ediyorlar.
Kars'ta çiftçilerin ÇKS derdi başladı

Volkan KARABAĞ

Tarım Bakanlığı tarafından çiftçilere ürettikleri ürün karşılığında ve yetiştirdiği hayvan sayısına göre her yıl destekleme kapsamında belli miktarda destek ödemesi yapılıyor. Bu nedenle yetiştiriciler ve çiftçiler tarafından destek programından yararlanmaları için dosya adı altında çiftçinin mal varlığı, hayvan sayısı ve ekilişini gerçekleştirdiği ürün miktarları konusunda bilgi içeren dosya hazırlayıp il ilçe Tarım ve Orman müdürlüklerine belli bir meblağ karşılığında başvuru yapılıyor. Ancak bu sürenin kısa olması ve koronavirüs pandemi salgını nedeniyle il ilçe müdürlüklerinde personel kısıtlılığı ile mesai saatlerinin geç başlaması nedeniyle müracaatta bulunan çiftçiler günlerce başvuru yapamıyor.

Sabah saatlerinde yine tarım il müdürlüğü önü ÇKS dosyası yetiştirmeye çalışan çiftçilerle dolup taştı. Uzun kuyruklar oluşturan çiftçiler kendilerine verilen sıra numaraları ile dışarıda saatlerce sıranın gelmesini beklediler. Günlerce hatta bir hafta boyunca sürekli gidip geldiklerini belirten çiftçiler, sistemde bilgilerimiz mevcut yeniden dosya getirmemiz bizim günlerce hatta haftalarca süren git gel durumumuz artık kabul edilir gibi değil diyerek sitemde bulundular. 

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!