Kars'ta, tarihi çevreleyen duvar yıkılmak üzere

Tarihi 12 Havariler Kilisesi "Kümbet Cami"yi çevreleyen ve koruduğu yapı kadar tarihi bir kimliği bulunan ihata duvarı yıkılmak üzere.
Kars'ta, tarihi çevreleyen duvar yıkılmak üzere

Volkan KARABAĞ

Bir tarafı Kümbet Camiye diğer yönü ise Evliya Camiye bakan tarihi duvar yıkılmasıyla birlikte olası bir kazaya da neden olabilir.

Yapılan çalışmalarla Kars'ın en önemli turizm rotası haline gelen bölgede birçok tarihi değer bulunuyor. Bunların en başında da harabe bir halde iken gün yüzüne çıkarılan Beylerbeyi Sarayı da var. Sarayın hemen alt kısmında bulunan ve Kars'taki en eski yapı olma özelliğini taşıyan Tarihi 12 Havariler Kilisesi "Kümbet Cami" bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettikleri alan olarak biliniyor. 

Harakani Vakfı'na ait olan alanda objektiflerimize yansıyan görüntülerde tarihi yapıyı çevreleyen ihata duvarının her an yıkılacakmış gibi durması.

Bölgede yapılatn çalışmalara ek olarak tarihi ihata duvarının da restorasyonunun yapılması gerektiğine inanıyor ve Kars Valisi Türker Öksüz'ün bu konuda hassasiyetini bekliyoruz.  

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!