• 24 May 2019

KARS’TA SANATIN GELDİĞİ NOKTA

Kars tarihine bakıldığı zaman birçok kültürün ve medeniyetin yaşadığı bir şehir. Burada her gelen topluluk kültüründen bir miras bırakıp geçmiş. Yalnız günümüze artık bu kültürün izini bulmak hayli bir zor durma geldi. Son yıllarda Kars artık Türkiye’nin popüler  bir şehri haline geldi. Macerayı seven insanlar Doğu ekspresi macerasına ilk adımı atarak Kars’a geliyorlar ve buranın tarihini yakından görme şansına erişiyorlar. Kars’ta aşıklık geleneği ön planda olan bir kültürdür. Son yıllarda popülerlik kazanmaya başlayan bu kültür umarım böyle devam eder ve gider.

Kars’ta geçmiş yıllarda bir çok sanat dalına rastlamak mümkündür. Opera salonları, tiyatro sahneleri, sinemalar ve bir çok sanat dalı burada icra ediliyordu fakat artık günümüzde ne opera salonu var ne de Kars’a ait bir tiyatro topluluğu. Bir çok kişi bunun için çalışmalar yaptılar. Yapılan çalışmaların sonuç bulamamalarını tek nedeni desteklenmemeleri. Ne yazık ki günümüz çıkar devri olmuş ve yapılan bir etkinlikte bile ben ne kazanırım diye düşünen bir çok beyaz yakalı var. Fakat ben ne kazanırım yerine şehrim ne kazanır diye düşünseler eminim ki Kars eskisi gibi bir sanat şehri haline tekrardan döner.

Kültür diyarı olan Kars’ta insanlara dikkat çekici tiyatro oyunları veya eski devri yansıtmak adına Meddahlar, Orta oyunları vb. gibi şeyler ile güzel vakit sunulsa, gelen turist potansiyelini büyük oranda artırır. Umarım Kars’ta sanat gün geçtikçe artar. Sanatla kalın.

Sergen Can KAZĞAN

admin

Önceki Haber

SGK Bürokrasiyi Azaltmak İçin Borçlanmaları e-Devlet Sistemine Taşıdı.

Sonraki Haber

Kars, Türkiye’nin en huzurlu ili olmaya devam ediyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.