Engellisin, evlilik senin neyine!

Engellisin, evlilik senin neyine!

Bu cümle belkide bir çok insanın ardından söylenmiştir. Dile düşüp zikredilmese de o bakışlar yok mu işte o bakışlarla bile yine bu ötekileyici düşünce kendini ele verir.


Bu ifade, engelli bir insanın ne çocuk sahibi olmaya , nede güzel bir aile kurmaya hakkı yokmuş gibi örümcek bağlamış beyinlerin çatallaşmış dillerinden dökülen örseleyici sözlerden sadece biridir.
Engelli ister kadın olsun isterse erkek olsun, aşık olamaz, sevemez, hayaller kuramaz. Kısacası ot gibi yaşamalı ki engelliliğin raconu bozulmasın. Bu raconun dışına çıkanlar ise anında birtakım çirkin diyaloglarla burun buruna kalır. Engelli kadınsa; ‘Bu nasıl evlenecek? Nasıl çocuk sahibi olacak? Bu daha kendine bakamıyor evlenmeye kalkmış’ denmeye başlanır. Erkek ise ‘neişin var senin kadınla kızla. Evini nasıl geçindireceksin de evliliği düşünürsün’ gibi sözler başlar.

Bu ön yargılara kulak tıkamasını bilemeyenler kendine olan güveninde biraz da olsa bir esneklik varsa hayalini kurduğu o yuva kurulamadan yıkılır. Ön yargılar engellilerin yaşamlarının adeta bir parçası olmuş haldedir. Bu ö ön yargılar evlilik hayatları içinde günümüzde bile bakidir. Kimin ne dediğini takmayan, kendi doğru bildiği yolda devam edenler mutlaka var. Fakat sanırım azınlık haldeler. Keşke herkes yıkıcı ön yargılara kulak tıkaya bilse. İster engelli engelliyle evlensin, isterse engelli engelsiz biriyle her iki durumda da netice değişmiyor. Engelli isen toplumun böyle bir eylem karşısında tavrı net değil midir? Sanki evlilik sadece engelsizlerin tekelindedir. Oysa evlenip çok mutlu olan o kadar çok engelli insan vardır ki.


Evet yaşamları zor olabilir ama başını yastığa sevdiğiyle koyması bu zor olan yaşamda belkide dayanma gücüdür. Bunu hiç düşündünüz mü? Hani engelli bir insanın evliliğine sıcak bakamıyoruz ya, hani engellinin evliliği herkesin gözüne batıyor ya peki o halde evliyken herhangi bir şekilde engelli olan hiç bir Allah'ın kulu yok mu? O halde onlarda bu işi yürütemez evliyken engelli olan her kez soluğu mahkemede alsınlar boşansınlar. Zira ha önceden ha sonra neticede engelli evlenemez değil mi? İşte bilinçsiz o ayrıştırıcı düşünce yapınız böyle çelişkilerle dolu ama malesef görmezden ve bilmezden geliyorsunuz. Aslında bazen çok yakınlarımız bile bu duruma karşı çıkabiliyor. Evliliği engelliye belkide yakıştırmıyorlar yada yaşayabileceği zorluklar ailenin gözünü korkutuyor. Ama hiçbir şeyin yaşanmadan bilinemeyeceği gerçeğini de kabul etmek istemiyorlar. Zorda olsa sonu kötüde bitecek olsa bu hayat o kişiye ait ve tüm karar verme yetkileri de sadece ona ait olmalı değil midir? Bırakın insanlar kendi tercihlerini iyisiyle kötüsüyle kendileri yapsın. Çek o çirkin bakışlarını, kapat o yıkan cümleleri döktüğün ağzını…

                                                                                                                                Sevgi BOZAN (KÖŞE)

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!